Egységben a teremtett világgal

Szerző: Anselm Grün & Alois Seuferling

Kategória: Lelkiség
ISBN szám: 978-963-92267-1-5
Kiadó: Bencés Kiadó
Kiadás éve: 2007
Oldalszám: 128
Méret: 105x185 mm
Kötés: puhafedeles

1890 Ft

Ebből a termékből jelenleg nincs készletünk!

Sokakat foglalkoztat manapság, hogy miként élhetnénk harmóniában a teremtett világgal. Anselm Grün és Alois Seuferling könyve arra a felismerésre épül, hogy ez a vágy (ahogy ők nevezik: teremtés-lelkiség) már nagyon egyértelműen megjelenik a korai szerzetesség szövegeiben is.

A könyv elsősorban Szent Benedek Regulája alapján vizsgálja a keresztény ember felelősségének lehetőségét az élet különböző területein: az imádságban, a vezetésben, a tárgyi világhoz való viszonyban, a gazdasági életben, a szexualitásban, a szenvedésben, és az élet sok más, érzékeny területén.

A teremtés-lelkiség központi mozzanata a dolgok iránti tisztelet. A tisztelet érzékeli a teremtés titkát, annak szentségét. Tisztelet nélkül az élet unalmas és jelentéktelen. Egy zsidó gondolkodó, Abraham J. Henschel azt mondja: „Vásártérré válik a világ, ha elveszted a tiszteletet, és figyelmes büszkeségét lanyhulni engeded.” A tisztelet meghajol a nagy és szent előtt, és képes csodálkozni.
Tisztelet nélkül minden banálissá válik. Többé nincs titok, semmi, amit az ember ámulva csodálhatna. A tisztelet annak a kulcsa, hogy Istent a dolgokban felfedezzük, a dolgokra figyeljünk, és elővigyázatosan bánjunk velük. „Ez a forrása az isteni előtti csodálkozásnak és elcsendesedésnek, ez a vallásos alapélmény.” Goethe úgy véli, hogy minden igazi vallásnak feladata a tiszteletre nevelés. Ez döntő ismertetőjegye az ember emberségének. Romano Guardini pedig így vélekedik a tiszteletről: „Aki tiszteli a dolgokat, az lemond arról, amit különben szívesen tesz, tudniillik hogy birtokba vegye és saját céljaira használja őket. Ehelyett hátralép, távolságot vesz. Ezáltal szellemi tér jön lépre, amelyben az, ami tiszteletet érdemel, felemelkedhet, szabadon jelen lehet és világíthat.”

[…]

A gondosságot Benedek leírhatná úgy is, mint figyelmességet (custodire) az élettel szemben: a nagyböjti idő az az alkalom, amikor tudatosan gyakoroljuk magunkat ebben a figyelmességben. Ezért mindenkinek azt tanácsolja, hogy „a negyven napnak ebben az idejében teljes tisztasággal élje (custodire) életét” (RB 49,2). A nagy Evagriosz Pontikosz tanítványa Cassianus szerint, akit viszont Benedek követ lelki tanításában, a lelki út célja a szív tisztasága, a puritas cordis. A szív tisztasága azt jelenti, hogy a szerzetes maradéktalanul engedelmeskedik Istennek, tiszta, áttetsző, minden tette Istenre irányul és Isten hatja át. A böjti időben a szerzetesnek tudatosabban és éberebben kell élnie, be kell gyakorolnia belső szabadságát. Figyelmesség és szabadság összetartozik. Aki figyelmesen él, aki éber, az egyben szabad is, nem más irányítja, Szent Pál-i értelemben többé nem szolgálja a bűnnek vagy a törvénynek, már nem függ semmiféle belső vagy külső elvárástól. Igazán szabad, eleutherosz, azaz oda mehet, ahová akar. És megtapasztalja a szabadságot (libertas), azaz rendelkezik önmagával, s nem más rendelkezik ővele.

 

Mit vettek még, akik ezt vették?

Giuseppe Tomaselli: Lázadó Angyalok

Giuseppe Tomaselli

Lázadó Angyalok

1500 Ft

Anselm Grün & Susanne Türtscher: A természet gyógyító ereje

Anselm Grün & Susanne Türtscher

A természet gyógyító ereje

2900 Ft

A kosár tartalma

Belépés           Regisztráció

Cimkék

Aktuális ajánlataink

E. Román Kata: Bilincs és glória

E. Román Kata

Bilincs és glória

2500 Ft

P.Dr. Aczél László Zsongor OSPPE: A szemlélődés

P.Dr. Aczél László Zsongor OSPPE

A szemlélődés
A szemlélődő ima útjai

2250 Ft

Dr. Barabás Miklós: Merre tartasz ember?

Dr. Barabás Miklós

Merre tartasz ember?

1800 Ft